اقدام پژوهی,پایان نامه ,برنامه سالانه,پروژه مهر,درس پژوهی,طرح جابر,طرح کرامت,کارآموزی,طرح توجیهی,پودمان,علمی کاربردی
دسته بندی محصولات
کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

دانشجویان و فرهنگیان عزیز در صورت نداشتن ایمیل از ایمیل aminsaleh2031@gmail.com استفاده نمایید. به دلیل عدم دسترسی به منابع تعدادی از فایل ها چنانچه فایلی متعلق به شماست و از اینکه در سایت قرار گرفته ناراضی هستید لطفا با شماره های ذکر شده تماس بگیرید تا در سریعترین زمان نسبت به برداشتن فایل و حذف آن از سایت اقدام نماییم.

دانلود روش تحقیق بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی

دانلود روش تحقیق بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی

دانلود روش تحقیق بررسی علل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی با فرمت ورد و قابل ویرایش تعدادصفحات 18

چکیده
 اصطلاح حاشيه نشيني يا زاغه نشيني و .. در كشورهاي در حال توسعه به محلات فقير نشيني اطلاق مي‌شود كه در اطراف شهرهاي بزرگ به وجود آمده و ساكنين اين مناطق به علل گوناگون نتوانسته‌اند جذب نظام اقتصادي- اجتماعي شهر شده تا از امكانات و خدمات شهري استفاده نمايند. حاشيه ، فرهنگ مخصوص به خود دارد . فرهنگ حاشيه نشيني بازتاب شيوه زندگي طبقات پايين اجتماع است كه معمولاً فرهنگ فقر شناخته مي‌شود. تقريبا اكثر كشورهاي جهان اعم از پيشرفته يا عقب نگه داشته شده دوره هايي از حاشيه نشيني را در شهرهاي  خود تجربه كرده‌اند ، اما مشكل اصلي در كشورهاي جهان سوم نهفته است. مثلاَ در هند جمعيت زاغه نشين شهرهاي اين كشور چيزي بين 30 تا 50 درصد كل ساكنين آنهاست .
سکونتگاه غیر قانونی(عدوانی) را می توان به عنوان یک منطقه مسکونی تعریف کرد که بدون مطالبه قانونی برای دریافت زمین و یا اجاره از سوی مقامات مربوطه برای ساختن خانه توسعه یافته است. زاغه های غیرقانونی معمولا در حاشیه شهرها ظاهر می شوند.
شکل گیری و توسعه سکونتگاه های غیر قانونی تابعی از عوامل داخلی و خارجی است. از عوامل داخلی می توان به مواردی مانند فقدان ممر عایدی تضمین شده و دیگر مسائل مالی ، شغل های روزمزد با دستمزد کم که در بسیاری موارد موقت و نیمه دائم است. ، اشاره نمود .
   دلایل خارجی نیزمواردی مانند: مهاجرت ، قیمت بالای زمین و مسکن ، بی توجهی دولت نسبت به رسیدگی به وضعیت این مناطق ، استاندارد های بالای مسکن قابل قبول ، ضوابط و مقررات ، طرح های پیچیده وموانع نهادی و سازمانی را شامل می شوند.
توسعه شهری در ایران در فاصله سال های  1340-1320 مبنتی بر رشد مهاجرت روستایی بوده و دو قطب مرفه نشین شهری و فقیرنشین در این دوره خود نمایی می کند.
 در سال 1351، به دليل اصلاحات ارضي و همچنين عدم کارائي اقتصاد کشاورزي روستاها، موج مهاجرت‌هاي گسترده ‌اي به شهرهاي بزرگ رخ داد که به نمود يافتن زيست حاشيه اي منجر شد.
روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی :1- تغییر موقعیت ساکنان زاغه ها و مناطق فقیر نشین مرکز شهر
2- پاک کردن منطقه از زاغه ها و بازسازی و توسعه مجدد آن  و 3- بهسازی محله های فقیر شهری می باشد.
تحولات اقتصادي و اجتماعي در گسترش و ايجاد پديده حاشیه نشینی بسيار موثر بوده است. لذا به منظور کنترل و در صورت امکان حذف اين پديده بايد به ايجاد تعادل فضايي ( اقتصادي ، اجتماعي ، کالبدي ) در سطح مناطق دست يازيد . با استفاده از روش توانمند سازي، بهره جستن از اعتبارات جهاني، تخصيص بخشي از اعتبارات ملي به اين مهم، جلوگيري از مهاجرت بي رويه از طريق عمران و آباداني روستاها، در مهارکردن اين پديده شهري نشيني ،بازنگري طرحهاي جامع و تفصيلي شهري، به منظور پيش بيني فضاهاي مناسب براي توليد مسکن کوچک، مقاوم و ارزان قيمت براي زوجهاي جوان، خانواده هاي کم درآمد و... براي اقشار آسيب پذير بايد خانه اي کوچک ولي مقاوم و مجهزساخته شود .
کلید واژه: اسکان غیرقانونی (عدوانی) – زاغه نشین – آلونک نشین – مهاجرت
طرح مسئله
حاشيه نشيني به عنوان يكي از مهمترين مسائل و معضلاتي است كه كشورهاي در حال توسعه و حتي توسعه يافته درگير آن شده اند. افزايش مهاجرت به شهر ها رشد سريع و گسترده ي جمعيت و عوامل اقتصادي و ... موجب بروز عوارض متعدد شهري شده است كه از آن ميان ميتوان به پديده حاشيه نشيني و يا همان اسكان هاي غير رسمي اشاره كرد.
از آن جا كه كارخانجات و موائد زايد آن ها و فرودگاه ها با آلودگي صوتي زيادي كه دارند ، همه در اطراف شهر ها سكني گرفته اند لذا ارزش زمين در اين نواحي كمتر از ديگر قسمت هاي شهر شده و در نتيجه سر ريز جمعيتي كه بدان اشاره شد به صورت حومه نشين و آلونك نشين در اين نواحي شكل ميگيرد.
سكونتگاه هاي بي ضابطه و حاشيه اي عمدتا به دليل ارتباط مستقيم با يكي از نياز هاي پايه اي انسان ( مسكن) اهميت مييايند و با لواقع حاشيه نشيني معضلي است كه بر اثر نابرابري هاي اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي بوجود آمده است.
با توجه به اين مطلب حاشيه نشيني و اسكان غير رسمي يك پديده نامطلوب ،اقتصادي ، اجتماعي و كالبدي است. و عارضه اي ناخوانا در مديريت شهري محسوب ميشود.
حال اين سوال مطرح است كه:
-    عمده ترين عوامل(علل)پيدايش حاشيه نشيني كدامند؟
-    پيامدهاي حاشيه نشيني و اثرات آن در ابعاد مختلف اقتصادي ، اجتماعي، فرهنگي و كالبدي چيست؟
-    عمدتا چه قشري در مناطق حومه شهر ( حاشيه اي) ساكن ميشوند؟
-    مناسب ترين راهبرد ها ، سياست ها و اقدامات اجرايي براي ساماندهي به اسكان غير رسمي كدامند؟
روش تحقیق
روش تحقیق بصورت توصیفی – تحلیلی بوده که از انجام مطالعات کتابخانه ای  و مشاهدات میدانی در رابطه با موضوع تحقیق و جمع آوری مطالعات مربوط به حاشیه نشینی به بررسی و تجزیه و تحلیل محدوده پرداخته شده و با شناسایی مشکلات ، تنگناها و فرصت های موجود ، اهداف کلی راهبردها و روش های مقابله با پدیده مذکور ارائه گردیده است .
اهداف تحقيق
مطالعه و تحقيق پيرامون مسائل مختلف شهري و روستايي از اساسي ترين كارهايي است كه در هر كشور بايد صورت گيرد تا برنامه ريزي هاي توسعه و عمران آن كشور بطور دقيق و صحيح انجام شود در كشورهاي توسعه يافته به اين امر توجه بسيار شده و قسمت زيادي از بودجه كشور را به اين بخش اختصاص داده اند.
با توجه به اهميت مسئله توسعه شهر ها و گسترش بيش از حد شهر هاي بزرگ و پيدايش حاشيه نشيني ، مطالعه حاشيه نشيني و زاغه نشيني بسيار مهم و ضروري است چرا كه جهت برنامه ريزي هاي توسعه و عمران شهري يك برنامه ريز باید با خصوصيات اكولوژي ، اجتماعي ، اقتصادي ، سياسي، فرهنگي و جمعيتي كليه مناطق شهري آشنا باشد.
هدف عمده در اين تحقيق شناخت علت اصلي گسترش شهر ها و خصوصا شهر مشهد و جلوگيري از مهاجرت بي رويه به شهر هاي بزرگ و به دنبال آن محو شدن مناطق حاشيه نشين در سطح شهر مشهد و ايجاد نوعي تعادل بين مناطق حاشيه اي و مركز شهر ميباشد. از ديگر اهداف تحقيق ارائه راهبرد هايي در جهت رفع معضل حاشيه نشيني در كلانشهر مشهد و دست يافتن به توسعه پايدار است.
اهميت و ضرورت تحقيق
افزايش جمعيت شهري و گسترش شهر ها و پيدايش حاشيه نشيني و عوارض مختلف ديگر آن در حال حاضر يكي از دشواريها  مشكلاتي است كه در سطح ملي و منطقه اي اذهان عمومي و مسئولين كشور را به خود مشغول داشته است.
برنامه هاي توسعه اجتماعي و اقتصادي – سياسي و امنيتي در كشور ايران مسئله حاشيه نشيني ، پيرامون شهر هاي بزرگ را در بعضي مناطق تشديد نموده بطوري كه مهاجر پذيري شهر ها رابطه مستقيم با گسترش شهر ها و اين دو نيز رابطه مستقيم با پديده حاشيه نشيني و همچنين رابطه مستقيم با سياست هاي دولت دارد.
انتخاب يك شهر به عنوان قطب توسعه اجتماعي و سياسي – اقتصادي و صنعتي مسئله توسعه شهر ها را تسريع نموده و از طرف ديگر موجب خالي شدن منطقه اي از كشور مي شود. بنابراين قبل از اعمال سياست گزاري در رابطه با مناطق مختلف مطالعه تاثيرات اين سياست بر روي جابجايي مكاني جمعيت و تاثيرات مثبت و منفي آن بر مناطق مبدا و مقصد ضروري به نظر ميرسد.
فرضيات تحقيق
فرضيات تحقيق معمولا حدس يا گمان قريب به اتفاقي هستند كه از طريق آزمون و بررسي هاي مبتني بر چهارچوب نظري امكان دستيابي به اهداف تحقيق را ميرساند.
بطور كلي گسترش شهر ها و توسعه فضايي آنها متاثر از افزايش بي رويه مهاجرت از نقاط روستايي و يا شهر هاي كوچكتر به شهر هاي بزرگ است كه با توجه به اشتغال مهاجرين و نداشتن درآمد كافي و همچنين نداشتن حرفه و شغل مناسب نميتوانند در مراكز اصلي شهر جذب شوند و به سوي مناطق پيرامون و حاشيه شهر ها روي مي آورند. مهاجرت ها بطور كلي تاثيرات زيادي بر مناطق شهري و روستايي دارند اكنون با توجه به مطالب ذكر شده فرضيات مرتبط به آن را دراين قسمت مطرح ميكنيم:
1-    رشد فزاينده جمعيت در قلعه وكيل آباد ، ناشي از ورود مهاجران شهري و روستايي به اين مكان است.
2-    كاهش قدرت اشتغال زايي نسبي در بخش كشاورزي سبب مهاجرت روستاييان به شهر ها و در نتيجه روي آوردن آنان به اشتغال در مشاغل غير رسمي كم درآمد در شهرها و اسكان در مناطق حاشيه نشين مي شود.
3-    افزايش قيمت زمين ، بوجود آمدن بازارهاي بورس بازي زمينهاي شهري و روستايي و خريد و فروش زمين و خانه هاي مسكوني و قولنامه اي و خارج از قاعده شهري عامل تشديد حاشيه نشيني در اين محله است.
4-    ارائه خدمات شهری، بالا بودن سطح درآمد در شهر ها ، وجود كار، بالا بودن سطح بهداشت ، وسايل پزشكي و آموزشی سبب جذب جمعيت شده است . مهاجرين خارجي و داخلي نیز آن را تبليغ نموده و سبب تشديد هجوم هموطنان آنان از مقصد حركت شده اند.
5-    پايين بودن قيمت زمين در نواحي حاشيه اي شهر ها
6-    اكثر ساكنين سكونتگاههاي خودرو از نظر اقتصادي داراي مشاغل غير رسمي و مهارت كم هستند و در گروههاي درآمدي پايين قرار دارند.
7-    ساكنين سكونتگاه هاي خودرو  از نظر اجتماعي و فرهنگي داراي خانوارهاي جوان با سطح سواد پايين مي باشند.
8-    ويژگي هاي اجتماعي – اقتصادي ساكنين اين سكونتگاه ها در شكل گيري كالبدي آنها تاثير گذار است.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
18_370714_7154.zip8.4 MB