کافی نت دانشجو (فرهنگیان )

اقدام پژوهی,پایان نامه ,برنامه سالانه,پروژه مهر,درس پژوهی,طرح جابر,طرح کرامت,کارآموزی,طرح توجیهی,پودمان,علمی کاربردی

کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

دانشجویان و فرهنگیان عزیز در صورت نداشتن ایمیل از ایمیل aminsaleh2031@gmail.com استفاده نمایید. به دلیل عدم دسترسی به منابع تعدادی از فایل ها چنانچه فایلی متعلق به شماست و از اینکه در سایت قرار گرفته ناراضی هستید لطفا با شماره های ذکر شده تماس بگیرید تا در سریعترین زمان نسبت به برداشتن فایل و حذف آن از سایت اقدام نماییم.

دانلود روش تحقیق بررسي اثر ضد ميكروبي عصاره هاي متانولي 10 گياه دارويي روي ميكروارگانيسمهاي معمول...

 دانلود روش تحقیق بررسي اثر ضد ميكروبي عصاره هاي متانولي 10 گياه دارويي روي ميكروارگانيسمهاي معمول...

 دانلود روش تحقیق بررسي اثر ضد ميكروبي عصاره هاي متانولي 10 گياه دارويي روي ميكروارگانيسمهاي معمول و مقاوم به درمان كانال ريشه دندان با فرمت ورد و قابل ویرایش تعدادصفحات 81

-1 - مقدمه و بيان مسئله
بيماري‌هاي پالپ و پري اپيكال يكي از شايعترين علل مراجعه بيماران به دندانپزشكان مي‌باشند، نقش ميكروارگانيسم‌ها و محصولات ويرانگر آنها بعنوان عامل اصلي اين بيماري‌ها بطور كامل شناخته شده است (1.2.3).
باكتريهاي متعددي در عفونتهاي كانال ريشه دخيلند. يكي از شايعترين باكتري‌هاي يافت شده از سيستم كانال ریشه دندانهای عفونی  فوزوباکتریوم نوکلئاتوم است (4)  پورفیروموناس ژنژيواليس نيز يكي از ميكروارگانيسم‌‌هاي شايع كانال ريشه دندانهاي داراي آبسه است (5) . انتروكوکوس فكاليس يك باكتري بي‌هوازي اختياري گرم مثبت فرصت طلب است كه در اغلب عفونتهاي مقاوم كانال ريشه و درمان ريشه‌هاي ناموفق بدون علامت يافت مي‌شود (9,6.7.8).
در بررسيهاي گوناگون به اثبات رسيده است كه شستشوي مكانيكي كانال به تنهايي قادر به حذف ميكروارگانيسم‌ها از كانال نيست (10).
ميكروارگانيسم‌‌هاي باقيمانده در كانال ريشه پرشده مي‌توانند تقسيم شده، به فضاهاي كانال و خارج ريشه هجوم برده و پريودنتيت اپيكالي ايجاد كنند (11).
بنابراين كاربرد داروهاي داخل كانال جهت حذف باكتريهايي كه پس از دبریدمان مكانيكي باقي مي‌مانند ضروري به نظر مي‌رسد (12).
مواد مختلفي از جمله كلرهگزيدين، ledermix ، فنل و مشتقات آن به عنوان داروهاي داخل كانال مطرح شده‌اند كه متاسفانه هيچكدام از آنها داروهاي ايده‌آلي نبوده‌اند
(13 ،12).
دراين ميان كاربرد كلسيم هيدروكسايد ( CH) از همه مفيد‌تر بوده است (14) اما كاربرد اين ماه نیز  داراي محدوديتها و معايبي است از جمله اینکه جهت حذف موثر باكتري از توبولهای عاجي CH، بايد حداقل به مدت 7 روز در كانال ريشه باقي بماند (15). برخي ميكروارگانيسم‌هاي موجود در كانال ريشه از جمله انتروكوك فكاليس و كانديدا آلبیكانس به CH مقاومند و حذف كامل CH از ديواره‌هاي كانال ريشه مشكل است و نهايتاً حدود 20% سطح ديواره‌هاي كانال آغشته به CH باقي مي‌ماند كه اين بقايا سبب تداخل در سخت شدن سيلر و صدمه به مهرموم اپيكالي مي‌شود (16).
از سويي بروز انواعي از عوارض جانبي و حساسيتهاي مختلف نسبت به داروهاي شيميايي موجب شده است تا كاربرد منابع طبيعي خصوصاً گياهان در بسیاري از رشته‌هاي گوناگون مجدداً مورد بازنگري قرار گيرد  (17). در كشور ما نيز به دليل فرهنگ سنتي گياه درماني و وجود تفكراتي مبني برايمني مصرف فرآورده‌هاي گياهي، استفاده از گياهان دارويي جايگاه ويژه¬ای در چرخه درمان دارد. اثرات ضد ميكروبي گياهان ايران سرمنشاء تعدادي از تحقيقات بوده و به سرانجام رسيدن اين تحقيقات مي‌تواند سبب خودكفايي و استقلال در صنايع دارويي كشور شود. دراين تحقيق با توجه به مطالب فوق 10 گياه دارويي كه مدتهاي طولاني بعنوان دارو يا افزودني خوراكي، بدون ايجاد عارضه خاصي مصرف خوراكي داشته‌اند از نظر اثرات ضد ميكروبي برعليه تعدادي سوشهاي باكتريال عفونتهاي كانال ريشه مورد بررسي قرار گرفته اند. اين گياهان عبارتند از: پوست انار، چاي سبز، دارچين، اوكاليپتوس، مازو، ميخك، مورد، آويشن شيرازي، موخش، ريحان.
گونه‌هاي مختلفي از گياهان ذكر شده در بالا طي تحقيقات مختلف اثرات ضدميكروبي روي سوشهاي مختلف از خود نشان داده‌اند اما روي سوشهاي مورد نظر دراين تحقيق گزارش جامعي از آنها وجود ندارد. بنابراين هدف از مطالعه حاضر بررسي اثر ضدميكروبي عصاره متانولي اين گياهان دارويي برروي چند ميكروارگانيسم كانال ريشه بوده است. 
2-1 - هدف اصلي:
بررسي اثر ضد ميكروبي عصاره هاي متانولي 10 گياه دارويي روي ميكروارگانيسمهاي معمول و مقاوم به درمان كانال ريشه دندان
3-1 - اهداف فرعي :
1ـ تعيين اثر ضدميكروبي غلظتهاي مختلف عصاره هاي متانوس 10 گياه دارويي روي ميكروب Enterococcus  faecalis
2- تعيين اثرات ضدميكروبي غلظت هاي مختلف عصاره هاي متانوس 10 گياه دارويي روي ميكروب Porphyromonas  gingivalis
 3- تعيين اثرات ضد ميكروبي غلظت هاي مختلف عصاره هاي متانوس 10 گياه دارويي روي ميكروب Fusobacterium  nucleatum  
4-1 - اهداف كاربردي:
1ـ با توجه به نتايج طرح حاضر، هدف دستيابي به گياهاني است كه در عين سالم و بي ضرر بودن ، روي عوامل ميكروبي شايع و مقاوم عفونتهاي كانال داراي اثربخشي قابل توجهي باشند تا بتوان بعنوان جايگزين مناسب داروهاي ضد ميكروب سنتزي از آنها استفاده نمود.
5-1 - فرضيات يا سؤالات پژوهش:
1- بين اثر ضدميکروبي عصاره متانوس اين 10 گياه دارويي روي سوش Enterococcus faecalis تفاوتي وجود ندارد.
2- بين اثر ضدميکروبي عصاره متانوس اين 10 گياه دارويي روي سوش Porphyromonas gingivalis تفاوتي وجود ندارد.
3- بين اثر ضدميکروبي عصاره متانوس اين 10 گياه دارويي روي سوش Fusobacterium nucleatum تفاوتي وجود ندارد.
4- بين رقتهاي مختلف عصاره هاي متانوس 10 گياه دارويي مورد آزمايش بر روي رشد Enterococcus faecalis تفاوتي وجود ندارد.
5- بين رقتهاي مختلف عصاره هاي متانوس 10 گياه دارويي مورد آزمايش بر روي رشد Porphyromonas gingivalis تفاوتي وجود ندارد.
6- بين رقتهاي مختلف عصاره هاي متانوس 10 گياه دارويي مورد آزمايش بر روي رشد Fusobacterium nucleatum تفاوتي وجود ندارد.
 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
14_360683_7062.zip7 MB